Co potrafi podwójny aparat fotograficzny w huawei p9

Coraz częściej zestawia się topowe smartfony z aparatami kompaktowymi. Można być pewnym, że dobry telefon zrobi lepsze zdjęcia niż aparat za 500 zł. Ale czy poradzi sobie lepiej niż aparat w cenie 1000 zł, albo zaawansowany kompakt? To sprawdzimy w naszym teście.

Zgodnie z oczekiwaniami, potwierdziły się wszystkie plotki na temat wyglądu i parametrów aparatu w Huawei P9. Na tylnej ściance znajdziemy podwójny moduł fotograficzny, który powstał przy współpracy z firmą Leica. Mimo głośnej marki, jasność obiektywów stoi daleko w tyle za konkurencją, bowiem przysłona aparatów ma niezbyt imponującą światłosiłę f/2.2. Nie mamy tu też dwóch różnych kątów widzenia, tak jak w LG G5.

Mimo to duet Huawei/Leica ma prawdziwego asa w rękawieP9 - Ceramic White

O ile optyka nie wygląda imponująco, to cała innowacja leży tak naprawdę wewnątrz modułów foto. Mowa tu o matrycach. Jeden przetwornik rejestruje obraz kolorowy, zapisując pełne dane o barwach. Z kolei druga matryca to wyspecjalizowany przetwornik monochromatyczny. Jego zadaniem jest rejestrowanie czarno-białego obrazu, co pozwoli zbierać dane o szczegółach.

Oprogramowanie aparatu Huawei P9 i P9 Plus pozwala na łączenie zdjęć z obu aparatów, dzięki czemu fotografie mają mieć ładnie odwzorowane kolory i mają być bardzo bogate w drobne detale. Użytkownik ma też możliwość zapisu zdjęć czarno-białych wykonanych prawdziwą matrycą monochromatyczną.

Pomysł jest rewelacyjny i naprawdę innowacyjny

Jestem naprawdę zaskoczony kierunkiem, w którym rozwinęła się współpraca Huawei i Leiki. Spodziewałem się, że będzie to wyłącznie zabieg marketingowy. Mieliśmy już obiektywy Zeissa w Lumiach, czy wysoką serię szkieł G w Xperiach, ale więcej jest w tym PR-u, niż jakości. Mikroskopijna optyka tak naprawdę nie pozwala rozwinąć skrzydeł producentom obiektywów, zwłaszcza tym, którzy od lat specjalizują się w znacznie większych formatach.

leica-m-monochrom

Tymczasem monochromatyczna matryca od inżynierów Leiki to zupełnie nowy pomysł w świecie smartfonów. Pomysł, który może się udać. Leica ma w swoim portfolio specjalne edycje aparatów wyposażonych w monochromatyczną matrycę. Dobrym przykładem jest Leica M Monochrom, o której do dziś trwają gorące dyskusje wśród fotografów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *