Długie ładowanie telefonu a koszty i kondycja baterii

O tym, jak bardzo niewystarczające są współczesne baterie (tak, technicznie to akumulatory, ale będziemy się trzymali codziennego nazewnictwa) nie trzeba się długo rozwodzić. Dość, że często smartfon nie wytrzymuje nawet jednego dnia. Co gorsze w wielu telefonach nie da się wymienić baterii, a więc kres jej żywota oznacza koniec telefonu.

Wiele osób z pewnością nieraz zastanawiało się jaki wpływ na nasz telefon ma pozostawienie go w stanie ładowania na dłuższy okres czasu np: podczas naszego snu. Często tak robimy z powodu zmęczenia, zapominając o odłączeniu ładowarki przed snem lub robimy to celowo ze względu na brak wiedzy w tym zakresie.

Przeładowywanie telefonu, a koszty.

Według badań profesora Davida MacKay’a z Uniwersytetu Cambridge w 2012 roku włączona ładowarka bez telefonu wykorzystuje średnio ok. 0,3 Wata. Gdy podłączymy do niej telefon średnia ilość pobieranej mocy elektrycznej wzrośnie do ok. 5 do 10 Wata. Dalsze ładowanie telefonu przy 100% naładowaniu powoduje spadek poboru  mocy  do  ok Wat.

Badania wykazały, iż pozostawienie ładowarki na stałe właczonej do sieci, wiąże się ze średnim rocznym kosztem kilku złotych (ok. 2 kWh). Odłączanie ładowarki tuż po naładowaniu telefonu w celu zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną również nie przyniesie nam znaczących oszczędności.

Jednak o ile przeładowywanie telefonu nie wiąże się z dużym kosztem za energię elektryczną to nadmierne eksploatowanie i przetrzymywanie akumulatora w stanie przeładowywania może doprowadzić do innego rodzaju kosztów o czym mowa w dalszej części naszego artykułu.

Przeładowywanie telefonu, a kondycja naszej baterii.

Niestety o ile w przypadku kosztów energii elektrycznej nie odnosimy poważnych konsekwencji tak pozostawienie telefonu na długim czasie ładowania nie jest zbyt dobrą praktyką. Prawie wszystkie telefony posiadają obecnie baterie litowo-jonowe, które ładowane dalej przy 100% naładowaniu mogą znacznie osłabić swoją wydajność.

Nadmierne przeładowywanie akumulatora może skutkować potrzebą wcześniejszej wymiany baterii, a z uwagi na fakt, że niektóre smartfony posiadają niewymienialny akumulator może nas to zmusić do potrzeby kupna nowego telefonu.

Eksperci twierdzą, iż najlepszą i najzdrowszą metodą dla naszego urządzenia jest częste ładowanie naszego telefonu w krótkich przedziałach czasu. Porównują oni ładowanie telefonu z biegiem. 20-metrowy sprint jest zdecydowanie mniej męczący dla naszego organizmu niż np. dystans 200 metrów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *