Jak działa roaming

Roaming jest usługą, która umożliwia Ci korzystanie z telefonu i karty SIM poza granicami Polski, dzięki włączeniu do sieci innej, niż własna sieć domowa Orange. Jest to możliwe na podstawie umów roamingowych, jakie Orange Polska S.A. zawiera z innymi operatorami sieci GSM/3G, a także z operatorami sieci zbudowanymi w innych standardach (iDEN, CDMA, telefonia satelitarna).

Kiedy wyjeżdżamy do innego kraju, nasze telefony automatycznie tracą kontakt z siecią. Są jednak tak zaprogramowane, aby ciągle starać się znaleźć sieć, z którą mogą współpracować. Tutaj oczywiście wiele zależy od posiadanej przez nas karty SIM. Operatorzy zdają sobie bowiem sprawę, że muszą zapewnić swoim klientom usługi najwyższej jakości, świadczone również poza granicami kraju. W tym celu muszą nawiązać kontakt i podpisać umowy z innymi operatorami działającymi w większości państw na świecie. Poza podpisaniem umowy konieczne jest też odpowiednie skonfigurowanie centrali i wszelkich innych elementów sieci do współpracy z danym operatorem. Dzięki temu po znalezieniu się w zasięgu takiej „partnerskiej” sieci, mamy możliwość połączenia się z nią i dalszego korzystania z usług telefonii komórkowej.

Warto mieć też na uwadze fakt, że podpisanie odpowiednich umów i skonfigurowanie sieci z innymi operatorami to proces trudny i czasochłonny. Z tego powodu może się okazać, że nasz operator nie świadczy swoich usług w niektórych krajach. W takiej sytuacji jesteśmy zdani na zakup usługi w kraju, w którym aktualnie przebywamy. Takie sytuacje zdarzają się jednak coraz rzadziej.

Co niezwykle ważne, do korzystanie z roamingu konieczne jest jego wcześniejsze aktywowanie. Opłaty z tytułu rozmów międzynarodowych również będą różniły się od krajowych i ciągle są znacznie wyższe. O wszystkim zostaniemy jednak poinformowani po zalogowaniu się do sieci w obcym kraju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *