Tablet nokia n1 debiut fińskiego producenta

Pierwszy tablet fińskiego producenta pracujący pod kontrolą systemu Android i to od razu w najnowszej wersji – 5.0 Lollipop. Urządzenie bez problemów poradzi sobie z rozbudowanymi nawet aplikacjami, ponieważ producent postawił tutaj na czterordzeniowy, 64-bitowy procesor oraz 2 GB pamięci RAM. Mocną stroną tabletu jest także ekran IPS o szerokich katach widzenia i wysokiej rozdzielczości – 2048 x 1536 pikseli, który dodatkowo pokryto szkłem Gorilla Glass 3. Co więcej, mówimy tutaj o aluminiowej, smukłej obudowie.

Oficjalnie ujawniony w listopadzie ubiegłego roku tablet Nokia N1 jest właśnie dostępny w przedsprzedaży. Została ona uruchomiona na razie tylko w Chinach, a zamówienia będą realizowane w Państwie Środka dopiero pod koniec stycznia, a nie teraz, jak się spodziewano. Cena wynosi dokładnie tyle, ile miała wynosić, czyli około 250 dolarów, i ma sprawić, że urządzenie będzie łakomym kąskiem dla osób mających nadzieję na stosunkowo niedrogi tablet o przyzwoitych parametrach technicznych. Czy Nokia N1 będzie w stanie sprostać oczekiwaniom?

Nokia N1 jest tak naprawdę urządzeniem, które trudno nazwać pełnoprawnym produktem fińskiego producenta, który „tylko” zaprojektował sprzęt i użyczył za odpowiednią odpłatą licencji Foxconnowi na wykorzystanie tego niewątpliwie chwytliwego i ciągle wartościowego logo. Z kolei tajwańska firma będzie w całości odpowiadać za wyprodukowanie i dystrybucję tabletu. Najpierw w Chinach, w których urządzenie będzie sprzedawane od 29 stycznia tego roku, a potem najprawdopodobniej także na pozostałych rynkach.

Dzięki porozumieniu Nokii i Foxconna znana marka będzie na rynku nieprzerwanie trwać, mimo że, jak dobrze wiemy, Microsoft powoli wycofuje się z używania nazwy fińskiego producenta, zastępując je swoim logo. Plany Nokii są dalekosiężne i nie ograniczają się tylko do jednego rodzaju urządzeń mobilnych, ale obejmują także gadżety („sprytne” zegarki i opaski?), a nawet smartfony. Ale w tym ostatnim przypadku trzeba poczekać przynajmniej do 2016 roku, kiedy wygaśnie embargo firmy Microsoft.

Przypominamy, że Nokia N1 będzie działać pod najnowszym systemem operacyjnym Google Android 5.0 Lollipop, ale z autorską nakładką Z Launcher, co oznacza, spokojnie, dostęp do sklepu Google Play (w odróżnieniu od Nokii X). Tablet charakteryzuje się 7,9-calowym wyświetlaczem IPS LED z Gorilla Glass 3 o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, 64-bitowym, czterordzeniowym procesorem Intel Atom Z3580 taktowanym na 2,3 GHz, 2 GB RAM-u, 32 GB wewnętrznej pamięci na dane (brak miejsca na kartę microSD), 8-megapikselowym aparatem cyfrowym z tyłu (bez diody doświetlającej) i 5-megapikselową kamerką wideo z przodu oraz akumulatorem o pojemności 5300 mAh. Urządzenie obsługuje też standardowe łączności, jak Bluetooth 4.0 i Wi-Fi, oraz nowy standard – micro-USB typu C.

Choć nie znamy planów Nokii i Foxconna dotyczących ewentualnego europejskiego debiutu, to przewiduje się, że premiera na Starym Kontynencie jest nieunikniona i więcej informacji powinniśmy uzyskać już w przyszłym miesiącu. Na razie wiemy, że jednym z pierwszych krajów, które otrzymają Nokię N1, ma być Rosja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *